Víte že...

 

Období štěněčí

Velice důležitým obdobím ve vývoji a výchově štěněte je asi do 6 měsíců jeho života. Zkušenosti získané pávě v tomto období, ovlivní celý jeho život. Proto je velmi významné umožnit štěněti, aby si vytvořilo pozitivní přístup k lidem, psům, ostatním zvířatům a různým situacím.

Jak seznamovat vašeho psa s cizími psy?

Ne ve vašem domě, bytě či autě! Ne poblíž vašich dveří, plotu nebo auta! Ne v těsné blízkosti Vás, ať už na vodítku nebo bez něj!

Proč???
Zpravidla všichni psy mají silně vyvinutý pud obrany svého teritoria (území). Váš byt, dům, zahrada, auto a těsné okolí těchto míst je teritorium Vašeho psa. Zároveň i Váš osobní prostor je také zahrnut v tomto psím teritoriu. Pokud se pes se nachází na svém území, dává najevo značně vyšší sebevědomí, než jaké by projevoval na neutrální půdě. V takové situaci je pes schopen zaútočit i na soka objektivně silnějšího.

Pokud se chcete vyhnout psímu konfliktu, seznamujte psy na neutrálním území, ale na dosah od Vás.

Každý pes bez rozdílu plemene a velikosti musí být řádně vychován!

Není vůbec roztomilé, když malý pes na procházce bezdůvodně štěká na kolemjdoucí lidi. Představte si, že by takto štěkal velký pes nebo pokřikovalo dítě. Štěkání velkého psa může více nahánět strach, než štěkání malého psa a pokřikování dítěte je drzé chování. Bezdůvodné štěkání psa na lidi, které potkáváte na procházce, je jen vizitka špatné výchovy!

Postavení ve smečce

Člověk se svým psem tvoří smečku. Pokud přestane pes brát člověka jako vůdce smečky, může pes člověka napadnout. Jedinec s vyšším postavením ve smečce zaujímá výhradní místo (vyvýšené a pohodlné). To, ale neznamená, že pokud svému psu dovolíte spát s vámi v posteli, přijdete o pozici vůdce. O své postavení vůdce přijdete jen tehdy, jestliže dovolíte psu, aby vůči Vám projevil agresi opakujícím se hrozením (vrčením). Například když chcete, aby pes opustil své oblíbené místo nebo, když jste v bezprostřední blízkosti u jeho žrádla. V případě, že člověk dovolí, aby na něj jeho pes vrčel, přijde o postavení vůdce smečky. Vždy je na vině člověk, protože pes zaujme jen takové postavení jaké je mu dovoleno. Jestliže je v domácnosti více psů, pak člověk v roli vůdce, vždy ovlivňuje pozici psů ve své smečce. Jen spravedlivým jednáním může vůdce dosáhnout u svých psů stejného postavení. Pouze rovnocenní psy se mohou dělit o společnou boudu nebo pelíšek. Čím větší jsou rozdíly v postavení psů, tím je větší jejich fyzický odstup.

Dítě a pes

Dítě si se psem může vytvořit opravdu skvělý vztah a být jedna duše. Podstatné je, aby si dítě osvojilo komunikační techniky se psem a pozitivní přístup ke psu.

Netlumené agresivní chování psa vůči dítěti se vyskytuje zřídka a dochází k němu v extrémních situacích. Nikdy nevznikne náhle, ale předchází tomu fáze drobných konfliktů a podnětů. Například skryté nebo občasné trápení psa dítětem, které rodiče ignorují nebo tomu nevěnují pozornost. Pakliže tedy dojde k napadení dítěte psem, jsou na vině vždy dospělí.